Pusť!
Proč povel „pusť“?
Pokud máte doma malé štěně, sami víte, že docílit toho, aby pejsek pustil třeba hračku nebo vaši ruku, je občas náročné. Pejsci ale rádi berou do tlamy i něco cenného nebo dokonce nebezpečného, a proto je znalost tohoto povelu velmi užitečná. Tento povel je důležité cvičit i proto, že zabraňuje psovi v bránění si jídla. Díky němu se naučí, že když se přibližujete k jeho misce nebo oblíbeným hračkám, nemusí se o ně bát. Cílem výuky povelu „pusť“ je, aby váš pes otevřel tlamu, jakmile vydáte tento povel, a pustil tak opravdu cokoli.
Jak začít s povelem pusť?
Nejprve je důležité psa přesvědčit, že uposlechnutím povelu s vámi dělá výhodný obchod (dáte mu pamlsek) a že zůstanete v klidu a nebudete ho honit. Pokud bude výcvik proveden správně, udělá vašemu psovi radost, když takový povel uslyší. Dokud ale pejsek není schopen „pustit“ všechny předměty, bude lepší ty cenné nebo nebezpečné uklidit mimo jeho dosah.
Nácvik povelu „pusť“
Naučit psa povel „pusť“ je možné podle následujícího návodu. Stejně jako u ostatních povelů, i tady je nutné povel dlouho opakovat a fixovat, a to i v rušivých situacích. Jedině tak docílíte uposlechnutí povelu „pusť“ za všech okolností.
1. fáze
- Připravte si pár předmětů, které váš pes rád kouše, váš clicker a nějaké pamlsky jako sýr nebo krůtí maso. Tak si rozhodně zajistíte maximální pozornost.
- Do jedné ruky si vezměte kus jídla a vyzvěte psa, aby vzal do tlamy svou oblíbenou hračku.
- Až bude mít předmět v tlamě, dejte mu pamlsek k čumáku a zavelte „pusť to“. Použijte clicker v případě, že otevře tlamu, a dejte mu odměnu, přičemž současně seberte předmět druhou rukou.
- Potom mu předmět vraťte a zkuste ho přimět, aby ho vzal znovu do tlamy a vy mohli pokračovat ve výcviku.
Tady ale velmi často nastává problém – jakmile totiž pes pochopí, že jsou ve hře pamlsky, často už odmítá spolupracovat, protože si chce nechat volnou tlamu na jídlo. V takovém případě musíte šikovně rozmístit dobroty po bytě tak, abyste, kdykoli ho uvidíte během dne hračku znovu vzít do tlamy, mohli v tréninku pokračovat. Celé cvičení se snažte cvičit alespoň desetkrát denně. Pokud se vám to podaří, opakujte stejný postup s tím, že tentokrát pro něj nebudete mít odměnu, kterou byste mu přiblížili k čumáku (tzv. „prázdné prsty“). Pejsek ale stejně s největší pravděpodobností předmět upustí a vy budete moct použít clicker a vytáhnout odměnu z vaku. Za uposlechnutí bez návnady mu dejte třikrát takovou odměnu jako normálně.
Občas se může stát, že váš pejsek najde nějakou zakázanou věc, což znemožní správný postup cvičení, protože mu ji nebudete moct vrátit. Nenechte se tím zaskočit a hlavně nezapomeňte pejska odměnit!
2. fáze
- Po několika dnech cvičení s hračkou to vyzkoušejte s nějakou dobrotou. Vezměte mrkev nebo kost na kousání, nepouštějte ji z ruky a nabídněte jeden konec vašemu psovi ke kousání. Nechte ho, ať vezme svůj konec do tlamy, pak poručte, aby to pustil.
- Dejte mu třikrát takovou odměnu jako obvykle, když se mu tohle povede napoprvé, a znovu mu věc nabídněte. Pokud nebude chtít, prostě věc odložte a vraťte se ke cvičení jindy. Tohle zopakujte desetkrát, než se posunete k další fázi výcviku.
3. fáze
- Vezměte znovu kost nebo nějaké čerstvé dobroty (maso nebo sýr). Tentokrát nabídnete věc svému psovi a necháte ho vzít si ji, ale ihned poručíte, aby ji pustil.
- Když to udělá, dejte mu deset vašich připravených pamlsků a vraťte mu věc nazpátek, ať si ji nechá (tohle by mělo udělat velmi dobrý dojem!).
- Pokud nechce věc pustit, zkuste mu ukázat, jakou dobrotu pro něj máte. Pokud ani to nezabere, prostě mu věc nechte a zkuste to zase později, tentokrát ale s něčím méně lákavým.
Pokud se vám podaří projít s vaším pejskem všemi fázemi výsviku povelu „pusť“, postupně se dopracujete k tomu, že vás pes poslechne i v situaci, kdy půjde o něco opravdu lákavého. Naučí se jednoduše, že se mu to pokaždé vyplatí. Cvičte povel se skutečnými věcmi, které se vyskytují v okolí vašeho psa a do kterých by se sice rád pustil, ale nemá to dovolené (např. papírové kapesníky, propisky (bez náplně), ubrousky, boty atp.). Až poté zkuste výcvikem venku.
Rady k výuce povelu
- Pokud má váš pes potěšení z toho, žekrade věci a nechává se s nimi nahánět, začněte tím, že se ho nebudete snažit chytit. Prostě si ho nevšímejte a on s velkou pravděpodobností věc za chvilku nechá být, až ho přestane bavit se jí věnovat. Dobře také funguje to, že odvedete jeho pozornost třeba tím, že zazvoníte na zvonek nebo zaklepete na dveře.
- Není na škodu ukázat psovi pamlsek (uplatit ho), pokud má zrovna v tlamě něco zakázaného. Dejte si ale pozor, aby se to nedělo pravidelně!
- Cvičte povel „pusť“ i v průběhu her, kdy se s vaším psem o něco přetahujete nebo během aportování.
Jak vyndat psovi z tlamy nebezpečnou věc?
Pokud váš pes nechce pustit nebezpečný předmět ani s vidinou odměny (nebo pokud žádnou zrovna nemáte při ruce – styďte se!), dejte mu prsty na rty horní čelisti, kde má špičáky, zatlačte a povytáhněte mu horní čelist. Tak mu uvolníte tlamu a budete schopni mu věc vzít. Dejte mu pak velkou odměnu (i přesto, že se momentálně cítíte rozmrzele) za to, že vám dovolil takový nepříjemný zákrok, a dejte tuto věc mimo dosah do doby, než budete připraveni se k ní zase vrátit a učit s ní psa poslušnost na daný povel.