Ke mně!
Pokud se váš pes nenaučí dávat pac, prostě se jen nepředvedete před kamarády. Základní bezpečnostní povel „ke mně!“ je ale příkaz, který vašemu psovi může zachránit život. Proč psa naučit poslouchat povel „ke mně“? Pokud váš pes někdy uteče, bude se tento povel hodit jako pevný základ k potencionální záchraně. Je to taky skvělý způsob, jak odvést jeho pozornost od jiné činnosti. Pokud začne prozkoumávat odpadky, zavolejte „ke mně!“ a pokud přijde, dejte mu odměnu, zatímco budete uklízet popelnici. Kdy s výukou tohoto povelu začít? Jakmile se pejsek naučí poslouchat na jméno.
Fáze nácviku povelu „ke mně“
Výcvik povelu „ke mně“ probíhá v několika fázích a existují také pokročilé metody a hry, kterými budete naučený povel upevňovat. Povel je pak také dobré otestovat v nějrůznějších situacích, abyste měli jistotu, že vás pes vždy poslechne. Optimální je postupovat podle tohoto návodu:
1. fáze
Najděte si klidné místo pro výcvik, vezměte váš clicker a pamlsky. Položte na zem pamlsek a přejděte na druhý konec místnosti. Zvedněte ruku tak, aby byl vidět pamlsek, který v ní držíte a zavolejte jméno svého psa, pokud se na vás zrovna nedívá.
Jakmile získáte jeho pozornost (nebo pokud ji už máte), poručte mu „ke mně“ běžným, optimistickým tónem hlasu. Použijte clicker, když se pes vydá směrem k vám. Chvalte ho celou dobu, kdy se k vám blíží, a nakonec mu dejte odměnu, až k vám dorazí.
Když ho odměňujete, chyťte ho za obojek (to je dobrý nápad pro případ, že by se váš pes někdy pokusil chytit pamlsek a utéct s ním).
Celý postup zopakujte ještě desetkrát a dejte si pauzu. V této fázi tréninku můžete přizvat ještě další osobu a volat psa tam a zpět.
2. fáze
- Začněte výcvik stejně jako předtím, natáhněte ruku, jako byste v ní měli pamlsek, ale vaše dlaň bude prázdná.
- Použijte clicker, když vyrazí směrem k vám, a dejte mu odměnu z vaku nebo kapsy.
Celý postup opakujte desetkrát a pak si odpočiňte.
3. fáze
Pokračujte s výcvikem za použití prázdné ruky. Tak mu dáváte povel gestem! Pokud budete chtít, můžete od toho upustit, takže vás bude poslouchat jen na slovo
Rady k výuce povelu
- Nikdy svého psa nevolejte, pokud by mělo následovat něco, co pociťuje jako nepříjemné. Až budete odcházet z parku, připněte ho na vodítko a ještě si s ním chvíli hrajte, než odejdete.
- Pokaždé ho odměňte, když na zavolání poslechne. Dejte mu pamlsek, vyndejte míček z kapsy a hoďte mu ho. Jako dodatečnou odměnu se s ním můžete honit.
- Když vás pes na zavolání nepřichází a vy si pro něj musíte dojít, zkuste tyto fígle: běžet pozadu pryč od něj, dřepnout si, tleskat, hvízdat, pískat hračkou nebo mu ukázat jídlo. Rozhodně se ale nerozbíhejte směrem k němu, to by totiž chápal jako hru a začal by před vámi utíkat. A co si budeme povídat, tuhle hru lidé obvykle nevyhrávají. Jakmile se to podaří a pes přijde, musíte ho pokaždé odměnit, a to i když ze začátku neposlouchal nebo vás rozzlobil.
- Je-li pes puštěný na volno a sám vás vyhledá, aniž byste ho volali, použijte clicker a dejte mu odměnu.
- Cvičte tento povel alespoň pětkrát denně (neustále)!
- Abyste vyzkoušeli, že váš pes povel „ke mně“ poslechne i na delší vzdálenosti, zajděte s ním do parku, na pole či jiné širé prostranství. Sežeňte si dlouhou prádelní šňůru a udělejte na ni několik uzlů. Upevněte ji na postrojek (radši než na obojek) vašeho psa a nechte ho, aby šňuru za sebou tahal. Kdykoli by se váš pes rozhodl utéct, musíte být schopni na šňůru stoupnout a tím ho zastavit.
- Používejte dva různé povely, kterými ho k sobě budete volat. Jeden „obyčejný“, za jehož uposlechnutí nutně nenásleduje odměna, a druhý, u kterého bude pejsek vědět, že pokud poslechne, dostane něco opravdu dobrého.
Pokročilý výcvik „ke mně“
Abyste si byli jisti, že váš pejsek přiběhne na zavolání „ke mně“ za všech okolností, je potřeba procvičovat tento povel i s pomocí těchto pokročilých metod.
- Procvičujte v rušivém prostředí: Zkuste zavolat „ke mně“, když je pes mimo váš dohled, venku a v rušivějším prostředí (detaily o rušivých podnětech se dočtete níže).
- Procvičujte s návnadou: Jedna osoba psa zavolá, druhá osoba bude psa pokoušet jídlem nebo hračkou. Pokud se pes na tuto návnadu chytí a nereaguje na povely, měl by se pokušitel odvrátit a psa si nevšímat. Až se pes konečně dostaví k tomu, kdo ho volá, odměnu by měl dostat od obou osob.
- Výcvik za využití aportu: Hoďte míč nebo kus jídla. Až se za tím pes rozběhne, zavolejte ho. Když přijde potom, co se zmocnil míčku/jídla, použijte clicker a dejte mu malou odměnu. Pokud ale přijde, aniž by dokončil svůj původní záměr, použijte clicker a dejte mu velkou odměnu.
Někdy je ale potřeba použít trochu lsti: hoďte míček nebo jídlo a rychle mu dejte před čumák odměnu, kterou pro něj máte připravenou, použijte clicker a odměňte ho, pokud přijde rovnou za vámi. Postupně upusťte od používání návnady.
Když návnadou upoutáte jeho pozornost, je také možné zkoušet ho dále rozptýlit tím, že budete dělat stejné pohyby, jako byste něco odhazovali. Fixování povelu se tak pro vašeho pejska může stát i příjemnou hrou. Pokud jako návnadu použijete jeho běžné jídlo, odhoďte pouze malý kousek a pokud se za ním přestane hnát a přijde za vámi, dejte mu toho celou hrst.
Hraní na schovávanou: Zkuste se svému pejskovi schovat! Musíte to ale udělat nepozorovaně – ideálně když jste s ním venku a on se potuluje okolo, jako by zapomenul, že vůbec existujete. Až vás začne hledat, použijte clicker, odměňte ho a velmi ho chvalte. Nezapomeňte, že toto cvičení by se mělo vždy odehrávat v bezpečném prostředí.
Fixace povelu „ke mně“
Abyste si ověřili, jak se výcvik vašeho psa zlepšuje, vyzkoušejte bez použití lákadla vydat povel v těchto situacích. Pokud poslechne ve většině z nich, máte vyhráno.
Pojď ke mně, když jsme:
- Uvnitř bez rušivých elementů
- Venku na dvorku bez rušivých elementů
- Uvnitř s nízkou mírou rušivosti
- Venku s nízkou mírou rušivosti
- Uvnitř s vysokou mírou rušivosti
- Venku s vysokou mírou rušivosti
Příklady rušivých podnětů
Pamatujte, že pozornost vašeho psa může vždy ovlivnit mnoho rušivých faktorů. Toto jsou ty nejčastější rušivé podněty, které psa vyrušují při fixování povelu „ke mně“.
Nízká rušivost:
- Někdo z rodiny je v místnosti
- alarm, telefon zazvoní v momentě, kdy dáte příkaz
Vysoká rušivost:
- Házíte míč nebo jídlo
- Jste na rušném místě jako třeba v parku nebo ve zverimexu
- Máte návštěvu
- lidi, psi nebo další zvířata jsou v interakci s vaším psem