Naučit psa snášení dotyků
Zvedání, hlazení, mazlení, ale i vyšetření u veterináře, čištění zoubků nebo úprava srsti – tohle všechno jsou věci, které mohou být pro vašeho pejska stresující. Důležité je naučit ho, že mu od vás nehrozí žádné nebezpečí, a že stejný postoj čekáte i od něho. Vašeho pejska byste měli naučit zvládat tyto situace v klidu a předejít tak agresivnímu chování.
Základní rady
- Pokud k výcviku používáte clicker, nikdy ho nepoužívejte v přílišné blízkosti u hlavy vašeho pejska. Místo toho použijte raději slova jako „ano“ nebo „hodný“, a dejte mu pamlsek
- Tavený sýr nebo burákové máslo na podlaze nebo na dveřích od lednice představují dobrý způsob, jak udržet vašeho kroutícího se psa dostatečně v klidu na to, abyste se ho mohli dotýkat i předtím, než ho to naučíte.
- Pokud váš pes nemá rád dotýkání, najměte si profesionála (nebo alespoň požádejte někoho jiného), aby se zhostil všemožných potřebných úkonů jako např. stříhání srsti. Pes pak tyto činnosti nebude mít spojené s vámi.
- Náhubky vašemu psu neublíží a mohou zabránit tomu, aby někdo přišel k úrazu.
Jak naučit psa snášet dotyky
Každý pes by měl tenhle trénink podstoupit několikrát týdně po dobu dvou minut. Aby si pejsek na (a je třeba toto cvičení opakovat neustále!) doteky zvykl, je třeba to opakovat neustále. Jak postupovat?
1. Začněte krátkými, letmými doteky. Pokud se nevzpouzí a nesnaží se vám vykroutit, clickněte a odměňte ho.
2. Pokud se snaží vymanit, nesnažte se ho donutit ke klidu, jen pokračujte v dotýkání.
3. Představte si, že vaše ruce jsou lepkavé a lepí se vašemu psovi k srsti, kopírují s ním jeho pohyby, dokud se neuklidní. Až se uklidní, clickněte a odměňte ho.
4. Nepostupujte dál, dokud váš pes není připraven.
A na jaké části těla jsou pejsci nejchoulostivější?
Dotyky od dětí
Vašeho pejska musíte připravit na zvláštní druh dotyků, jakým ho mohou počastovat děti. Vždycky ale na dovádění dětí se psy dohlížejte, protože i dobře vycvičeného psa může dětská nevyzpytatelnost překvapit a rozčílit. Procvičujte různé zvláštní druhy doteků jako tahání za uši, za ocas, plácání po hlavě nebo objímání za pomoci pamlsků. I v tomto případě je třeba postupovat pomalu.
Pes snáší zvedání a kartáčování
Samostatnou kapitolou je zvedání psa. Někdy se totiž můžete dostat do situace, že budete muset svého psa zvednout, i když to není žádný drobeček. Jak na to? Nejdřív okolo něj krátce položte paže a odměňte ho pamlskem. Pak přikročte k tomu, že ho nadzvednete nad zem tak pomalu a opatrně, že se nebude vzpouzet.
Pokud máte plemeno, které vyžaduje zvláštní péči o srst, cvičte s ním zvedání a pokládání na stolek s dalšími úkony, které se k tomuto vážou. Pejska musíte naučit také snášet kartáčování, česání a stříhání srsti. Trénujte to jednoduše tak, že vezmete kartáč a lehce se ho s ním dotknete. Když se nebude vzpouzet, dejte mu pamlsek. Procvičujte to, dokud si nenavykne na plnohodnotné kartáčování.