Jak naučit psa chodit na záchod?
Hned na úvod je potřeba říct nejdůležitější pravidlo, kterým se musíte řídit. Pokud nechcete, aby se vám pes počůrával v bytě, musíte se vyhnout chybám. Je nesmírně důležité zabránit nehodám, protože pokaždé, když pejsek vykoná svou potřebu v domě, buduje si pro tento prostor preferenci. Psi jsou totiž velmi vybíraví ohledně toho, kde svou potřebu vykonají a budují si silné návyky.
Co když se pes vyčůrá v bytě?
Pokaždé, když pes doma vykoná potřebu, musíte vzít vinu na sebe. Dokud se totiž váš pes nenaučí, kam má chodit na záchod, musíte ho mít pod neustálým dohledem (s vodítkem připevněným k vašemu pásku, pokud možno), v bedýnce i v pelíšku.
- Vždycky dávejte pozor, kdyby pejsek začal čichat nebo kroužit – to ho musíte okamžitě vzít ven.
- Nastavte si budík, aby zazvonil každou hodinu, a vy jste šli venčit (tato doba se postupně bude prodlužovat).
- Pokud si pes neuleví, když jste s ním venku, a je to už několik hodin od posledního venčení, vezměte ho zpátky domů na 15 minut (pod ostřížím zrakem nebo v bedýnce), a pak ho zase vezměte ven.
Jak by měla vypadat bedýnka nebo pelíšek psa, aby se v ní nepočůrával? Bedýnka by měla být dost velká na to, aby se v ní pes mohl postavit, otočit a lehnout si, ale ne větší. Pokud se váš pes počůrává v pelíšku, ujistěte se, že není příliš velký a odstraňte savou podestýlku.
Dodržování rozvrhu venčení
Pořídit si štěňátko není jen zábava! Je to i velká zodpovědnost – vychovat psa je náročné jak na vaši psychiku, tak na váš čas. Svého psa nebo štěně byste měli venčit mnohokrát denně, obzvlášť po jídle, hraní nebo spánku. Krmte ho 2 – 3 x denně a misku se žrádlem mu nechte k dispozici po dobu 15 minut. Misku s vodou mu nechte přístupnou asi do 8 hodin večer.
- Štěně ve věku do 1 roku vydrží po krmení nevykonat potřebu asi do 1 hodiny.
- Dospělý pes vydrží po jídle nevykonat potřebu maximálně 8 hodin.
- Čím častěji budete ze začátku vašeho psa brát ven, tím lépe, protože minimalizujete možnost chyby a dáte mu víc příležitostí k tomu, aby získal odměnu za to, že udělá, co po něm chcete.
Jak se chovat při venčení psa?
Dokud se nebudete moct spolehnout, že vám pes doma nenechá loužičku, voďte ho ven pokaždé na stejné místo. Toto místečko používejte pouze jako „záchod“, ne ke hraní. Vezměte ho tam na vodítku a řekněte něco jako „honem“, až uvidíte, že se chystá k vykonání potřeby. Až si bude ulevovat, neříkejte už nic, abyste ho nevyrušili. Až když skončí, pochvalte ho, dejte mu odměnu a věnujte 5 minut tomu, že si s ním někde kousek dál pohrajete.
Co dělat, když…
- … se pes doma počůrá? Když uvidíte psa ulevovat si na nesprávném místě, rychle ho vezměte ven a pochvalte ho za to, že svou potřebu dokončil mimo dům. Když doma najdete už hotovou loužičku/hromádku, dobře to ukliďte tak, aby vás pes neviděl.
- … chci naučit psa, aby dal najevo, že potřebuje vyvenčit? Můžete zkusit tuhle metodu – zavěste u dveří zvonek a rozetřete po něm trochu burákového másla předtím, než berete svého psa ven. Až se ho pes dotkne a zvonek se rozezní, okamžitě otevřete dveře. Opakujte to pokaždé, když ho půjdete venčit. Nakonec se pejsek naučí zvonit i bez burákového másla.
- … malý pes neumí chodit na záchod ven? Malým psům trvá déle, než se naučí vykonávat potřebu mimo dům. Je proto potřeba s nimi chodit ven častěji. Nejdelší časové rozmezí mezi vycházkami by nemělo přesáhnout 4 hodiny. Mnoho malých psů se také dobře naučí používat zvířecí záchod, což je velká výhoda, zvlášť pokud musíte trávit hodně času v prác