Jak odnaučit skákání?
Přijde, smutně kouká, sedne si. Pořád smutně kouká. Nic nezabere. Tak na nás začne skákat. Připomíná vám to něco? Dost často se stává, že si našich psů všímáme jen málo nebo dokonce vůbec. Když na nás potom vyskočí, otočíme se k nim, chvíli na ně mluvíme, odstrkujeme je a pak si jich zase přestaneme všímat. To je moc špatně! Co si z tohoto chování pes vydedukuje? Že když na nás skáče, tak si ho začneme všímat, pustíme ho ven nebo ho pomazlíme a nakrmíme. Skákání je často problém pánečků, ne psů!
Jak se chovat, když na nás pes skáče? Důležité je psa netrestat (ani tím, že zakřičíme „ne!“ nebo ho odstrčíme kolenem), protože by se pak mohlo stát, že už nebude chtít vítat lidi nebo se jich začne bát. Když na vás začne pes vyskakovat, je nejlepší otočit se k němu zády. Znovu se mu můžete věnovat, až když bude všemi čtyřmi tlapkami na zemi. Co je nejdůležitější? Nesmíte pejskovi věnovat žádnou pozornost, když na nás vyskočí.
Místo toho, abyste vašeho pejska učili další příkaz „dolů“ nebo „neskákej“ (což vyžaduje, aby na vás napřed vyskočil), můžete dát povel „sedni“. Navíc mu tím lépe vštípíte, že vyskakování nepřinese pozornost.
Jak odnaučit psa skákat na lidi?
Abyste odnaučili psa skákat na lidi, je ideální začít s učením „neskákání“ na členy rodiny a potom i na ostatní lidi. Pro ideální výcvik byste tedy potřebovali alespoň 10 lidí. Základ je naučit pejska, že pozornosti se mu dostane jedině tehdy, kdy zůstane na zemi. Pokud nemáte možnost, abyste při výcviku využili tolik lidí, naučte ho toto pravidlo v rámci rodiny, a pak se důsledně věnujte výcviku povelů „sedni - zůstaň“.
Skáče na členy rodiny?
Když přijdete domů a pes na vás začne vyskakovat, řekněte „fuj“ a okamžitě odejděte vstupními dveřmi. Za několik vteřin se vraťte a věnujte mu pozornost, až pokud na vás nebude vyskakovat. Takto by měli jednat všichni členové rodiny při všech příležitostech – jakmile pes začne skákat, musí automaticky ztratit vaši pozornost.
Skáče na cizí lidi?
Psovi zabráníte ve vyskakování tím, že použijete vodítko, ohradu, bedýnku nebo ho uvážete. Dokud vašeho psa nenaučíte neskákat, je to nutné. Jinak riskujete, že pejsek někoho zraní nebo ho někdo za vyskočení pochválí a tím vám pokazí výcvik.
Metody výcviku
- Základní metoda je stejná, jako když trénujete v kruhu domova. Vyžaduje ale spolupráci přátel – pokud na někoho pes vyskočí, dotyčný musí říct „fuj“ a odejít. Zkuste se s nimi domluvit, aby toto během jedné návštěvy podstoupili několikrát. Alespoň si tak ověříte jejich skutečné přátelství . Pokud jste se psem venku na vodítku a pes se začne natahovat a skákat, když se váš přítel začne blížit, musí se dotyčný otočit a poodejít. Teprve až když se pes uklidní, může seznamování pokračovat.
- Pokud se vaši hosté odmítají výcviku účastnit a váš pes přitom neustále skáče a štěká, připoutejte ho vždy před příchodem návštěvy na vodítko poblíž dveří. Teprve až se pes uklidní, může ho host pozdravit. Pokud ho hladit nechce, měli byste ho za to, že je hodný, odměnit vy. Až se pejsek naučí vítat hosty klidně, můžete ho odvázat.
- Naučte vašeho psa, že zkřížené paže jsou signálem pro povel „sedni“. Pak stačí toto „zaklínadlo“ sdělit vašim hostům.