Jak odnaučit psa kousání
Je to roztomilé, je to malinké, ale když se těma svýma špičatýma zoubkama zakousne do vaší ruky, mění se malé štěňátko na zákeřného žraloka! Věřte, že i to nejhodnější štěňátko kouše – je to totiž součást hry, snaha získat si vaši pozornost a také reakce na růst zoubků. Pokud budete od začátku vědět, jak na štěněcí kousání reagovat, vyroste z toho – jde o časově omezené chování. Odnaučit psa kousání není těžké, protože od začátku víme, co pes chce – hrát si a žvýkat! Dejte mu k dispozici hodně hraček k okusování a kdykoli vás začne kousat, odejděte od něj a nevšímejte si ho. Až bude hodný, zůstaňte a hrajte si s ním.
Co když štěně kouše?
Jak se chovat, když štěně kouše? Rozhodně ho za to nesmíte trestat – to je totiž cesta k nenapravitelného poškození vztahu mezi vámi a vaším pejskem. Naopak ho musíte od začátku učit, že lidská kůže je jemná. Nechte své štěně experimentovat, ale řekněte „au!“ a odvraťte pozornost, když stiskne příliš. Pokud budete reagovat se zvyšující se citlivostí, naučíte štěně, že lidé jsou velmi vnímaví a ono bude se svými zoubky nakládat odpovídajícím způsobem.
Prevence kousání psa
- Mějte vždycky po ruce hračku, aby štěně mohlo kousat ji a ne vás
- Dovolte štěněti dostatečné vyžití, aby se zbavilo nadbytečné energie (minimálně 1 hodina denně)
- Dejte pejskovi dostatečnou dobu na odpočinek (alespoň 12 hodin denně)
- Nenechávejte psy a děti bez dozoru. Poučte děti, aby neutíkaly s křikem od psa, který je hryže, ale aby v poklidu odešly nebo se přestaly hýbat.
- Pokud výše zmíněné rady nepomáhají, zkuste pejska při kousání uvázat (ale jedině pod dohledem!), nebo ho umístit do ohrádky. Až se zklidní, odvažte ho a pohrajte si s ním.
Další rozkousané boty?
A tentokrát to byly ty nové lodičky? Abyste zmírnili škody, které vaše štěňátko natropí, a zároveň se na něj nemuseli zlobit, vyzkoušejte odpuzující sprej. Nastříkejte ho na boty nebo oblečení a štěňátko by o ně mělo ztratit zájem.
Jak naučit psa nekousat?
Jak přesně se chovat, kdy pes kouše a jak učit psa nekousat? Postupujte důsledně podle tohoto návodu pokaždé, když vás pejsek kousne. Metoda uvazování, o které jsme psali výše, funguje dobře i u dalších nevhodných projevů, kterými se psi snaží získat pozornost, jako je třeba skákání, štěkání nebo kopulační pohyby.
- Uvažte štěně nebo ho umístěte do ohrádky.
- Začněte si s ním hrát. Chvalte ho za to, když je ohleduplné, ale když vás kousnutí zabolí, řekněte „au“ a rychle odejděte.
- Počkejte minutu, vraťte se a zkuste to znovu.
- Cvičte po dobu 2 – 3 minut tak, aby se u štěněte vystřídali všichni členové rodiny.