Jakpsa.cz

Twitter Facebook RSS
  • Jak psa vybrat
  • Jak psa poznat
  • Jak psa pojmenovat
  • Jak psa cvičit
  • Jak psa krmit
Home > naučit psa > časté dotazy

Otázky a odpovědi

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o výcviku a výchově psa, a báli jste se zeptat! Neztloustne můj pes po všech těch pamlscích? Co dělat, když pes neposlouchá? Jak výcvik urychlit? Právě tady najdete odpovědi na vaše nejčastější dotazy k výchově psa. Pokud chcete poradit a radu jste tu nenašli, napište nám a my se pokusíme na vaši otázku odpovědět.

 

Výcvik s clickerem

„Co je to trénink s clickerem?“

Clicker (kliker) je malé zařízení, které vydává cvakavý zvuk. Používá se k tomu, aby dal psovi signál, že uposlechl příkaz a že bude následovat odměna. Pokud pes uposlechne příkaz, jako například aby pustil vaši bačkoru, necháte clicker vydat zvuk a dáte svému psovi malý chutný pamlsek. Lidé využívající trénink s tímto zařízením se aktivně snaží o to dát svému psovi příležitost uspět, zatímco neuposlechnutí ignorují. Cíle, kterých chcete během výcviku dosáhnout, rozdělte na jednotlivé kroky tak, aby tyto kroky byly snadno dosažitelné. Tresty (nebo nápravy) se v této výcvikové metodě vůbec nepoužívají.

 

„Proč jednoduše neříct „dobře“ nebo „ano“ místo cvaknutí?

Ovšem, to můžete. Ale výcvik s clickerem je obvykle o něco rychlejší.

 

„Musím s sebou clicker nosit neustále?“

Nemusíte. Je to nástroj napomáhající učení a nemusí se používat, jakmile pes pochopí, co po něm chcete. V této fázi vám postačí použít ústní pochvalu. Pokud svůj clicker zapomenete, použijte slovo jako „dobře“ (i když je to méně efektivní).

 

„Když používám clicker a jídlo k výcviku svého psa, neznamená to, že můj pes bude poslušný, pouze když uvidí jídlo nebo clicker?“

Toto se stane, jedině když cvičitel udělá tu chybu, že svému psu pokaždé nejdřív ukáže odměnu. Abyste používali tuto metodu správně, odměňte psa, až když vás poslechne!

 

„Můžu svého psa za pomoci clickeru naučit i to, co dělat nemá?“

Ano, jednoduše použijte clicker a odměňte ho za to, že neudělá, co nechcete, aby udělal. Případně můžete použít clicker k tomu, abyste ho odnaučili jisté chování a nahradili ho jiným, přijatelným. Například ho můžete naučit, aby si sedl, místo aby na vás vyskakoval v momentě, kdy vás vítá. Clicker byste neměli používat k tomu, abyste psa pouze odvedli od nechtěného chování.

 

„Jak udržet pozornost psa při výcviku?“

Nejčastěji je problém v nedostatečně natrénovaném chování. Lidé většinu povelů trénují jen doma a venku pak jejich psi neposlouchají. Je proto potřeba psa trénovat postupně i v rušivějším prostředí a pomalu ho tak na ně zvykat. Postupovat musíte velmi pomalu – vlastně budete upevňovat dané povely znovu. Cvičte s pejskem nejprve doma, kde pes povely ovládá, pak pomalu přejděte ven, cvičte krátce a používejte hodně odměn.

 

Pamlsky a jejich používání

„Neměl by mě můj pes poslouchat, protože mě má rád a váží si mě, a ne jen kvůli odměnám?“

Ano i ne. Často po vašem psovi chcete, aby dělal věci, které on dělat nechce, a aby je dělal bez ohledu na to, co se děje. Zjistíte, že budete často potřebovat i něco jiného než jen skvělý vztah s vaším psem, abyste ho motivovali, a máte k tomu dvě možnosti, tresty nebo odměny. My doporučujeme odměny ;-)

 

„Mohu používat i jiné odměny kromě pamlsků?“

Ano, je to vlastně velmi důležité. Já obvykle používám clicker a pamlsky v prvotní výcvikové fázi, a posléze ústní pochvaly a další druhy odměn, jakmile se pes naučí uposlechnout daný pokyn. Není také od věci přikázat mu, aby si sedl, nebo dát mu jakýkoli jiný příkaz předtím, než ho odměníte čímkoli, co má rád.

 

„Neztloustne můj pes po všech těch pamlscích?“

Pamlsky by měly být malé, používat by se měly v míře a v souladu s denní dávkou potravy vašeho psa. Můžete použít jeho denní stravu, když trénujete doma, ale pokud jste venku, je důležité použít čerstvou, kvalitní a zdravou stravu jako sýr nebo maso. Při použití pamlsků nejde o to psa nakrmit, ale motivovat.

 

Náprava chování

„Co mám dělat, když pes neuposlechne můj příkaz?“

Pokud vás pes neposlechne, znamená to, že nebyl správně vycvičen, a odpovědnost za to náleží vám. Buďto ho nedostatečně odměňujete, nebo výcvik nebyl dost důkladný. Zkuste to znovu a zjednodušte pro něj úkol.

 

„Co dělat, když se pejsek vyčůrá doma?“

Potom si dejte pohlavek stočenými novinami! Je to totiž chyba ve vaší výchově. Když uvidíte psa ulevovat si na nesprávném místě, rychle ho vezměte ven a pochvalte ho za to, že svou potřebu dokončil mimo dům. Když doma najdete loužičku/hromádku, nezbývá vám nic jiného, že vše dobře uklidit, aniž by si vás pes všimnul. Více informací najdete na stránce Jak odnaučit psa vykonávání potřeby doma.

 

„Jak odnaučit psa štěkat v bytě, když nejsme doma?“

Zkuste s pejskem cvičit odpočívání na pelíšku, i když jste doma. Zkuste dát pelíšek do vedlejší místnosti a pejska odměnit, když si na něj jde odpočívat. Pomalu také začněte trénovat pejskovo osamění. Zkuste to nejprve tak, že budete ve vedlejší místnosti a jen po malých časových úsecích (minutách). Důležité je také dobře zvládnout chování při návratu a shledání se psem. Ideální je načasovat návrat na chvíli, kdy je pejsek klidný a odpočívá na pelíšku. Někteří chovatelé doporučují použít webkameru.

 

„Jak naučit psa, aby neběhal za divokou zvěří?“

Pejska můžete přivolat, ale to bude účinné, pouze pokud jste tento povel natrénovali s dostatečně atraktivním ruchem. Jste schopni pejska odvolat třeba ze hry s jiným psem? Pokud ne, nepůjde to ani v případě srnky. Zkuste proto přivolání lépe natrénovat právě ve velmi rušivém prostředí. Pamatujte také na to, že přivolání je pro pejsky do jisté míry odměna, takže s jeho používáním musíte být opatrní.

 

Venčení psa

„Jak psa naučit, aby mi dal najevo, že potřebuje vyvenčit?“

Zavěste zvonek u dveří, kterými ho berete ven na venčení. Rozetřete trochu burákového másla na zvonku. Až se ho pes dotkne a zvonek se rozezní, okamžitě otevřete dveře. Opakujte to pokaždé, když ho půjdete venčit. Nakonec se naučí zvonit i bez burákového másla. Tehdy bude pes schopen sdělit vám, že potřebuje vyvenčit (nebo jen, že se mu chce jít se proběhnout… aby se tohle nestávalo, tak když zazvoní, vezměte ho ven jen na vykonání potřeby, v případě, že si začne hrát, vraťte se s ním dovnitř).

 

„Proč je tak těžké naučit malé psy nevykonávat potřebu doma?“

Podle mých zkušeností malým psům trvá déle, než se naučí vykonávat potřebu mimo dům. Nejsem si jistý, proč tomu tak je, ale řešil bych to tak, že bych s nimi chodil ven častěji než s velkými psy. Nejdelší časové rozmezí mezi vycházkami by nemělo přesáhnout 4 hodiny. Mnoho malých psů se dobře naučí používat zvířecí záchod. Tuto metodu osobně upřednostňuji, protože tak si můžu být jistý, že pes bude moct vykonat potřebu kdykoli, kdy to bude potřebovat, dokonce i když bude venku řádit vánice a jemu se nebude chtít brodit sněhem.

 

 

 

  • vychování
  • poslušnost
  • povel
  • problematické chování
  • dovednost
  • časté dotazy

Copyright © 2014 Jak-psa.cz

  |  CMS Made Simple



„Pes je nejlepší přítel člověka.“